Vasario 14 – Valentino diena ar data ,kai pirmą kartą paminėta Lietuva?

vasario14

Net nežinau ,kodėl niekas niekur per televiziją neužsiminė (bent aš nemačiau) apie Vasario 14 dieną kitaip negu įprasta kasmet. Dabartiniais duomenimis manoma ,kad Lietuva rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1009 metų Vasario 14 d . Kitaip tariant Valentino dieną buvo galima sakyti ,kad prieš 1000 metų Lietuva pirmą kartą buvo paminėta rašytiniuose šaltiniuose. Ištrauka iš Vikipedijos:

Lietuvos vardas rašytiniuose šaltiniuose (Kvedlinburgo analuose, žr. Brunonas Kverfurtietis) pirmą kartą paminėtas 1009 metų vasario 14 dieną.

Ir iš angliškosios:

The first written mention of Lithuania is found in a medieval German manuscript, the Quedlinburg Chronicle, on 14 February 1009

Kodėl šio užrašo niekas neprisiminė? Mano duota ištrauka iš anliškosios Wikipedijos yra pats pirmasis sakinys Lietuvos istorijos aprašyme. Kyla natūralus klausimas: kodėl šis gal ir per daug išpūstas tūkstantmečio šventimas net neužsimena apie Vasario 14 d.  Aš pats manyčiau ,kad tai nėra labai tiksli data, tačiau juk buvo užsiminta kronikose ,kurios tikriausiai pažymimos tiksliomis datomis. Paskaičius daugiau sužinoma ,kad tą dieną Lietuvos ir Rusijos pasienyje buvo sugautas Šv. Brunonas Kverfurtietis ir

1009 m. vasario 14 d. jis ir 17 iš 18 jo palydovų buvo nužudyti įsakius Netimerui

Bet juk tai dar nepaminėjimas? O gal dar tą pačią dieną tas vienas pabėgęs palydovas ir spėjo pranešti apie šį įvykį? Kažin. Tačiau faktas ,kad prieš 1000 metų Vasario 14 dieną įvyko tai ,kas be abejo pakeitė šių metų Lietuvos biudžetą 😀
Tai vėl kyla klausimas: ar Vikipedija klysta? Tai kada tiksliai Lietuva buvo paminėta?
Vikipedijos Vasario 14 dienos puslapyje taip pat rasime įrašą:

1009 – pirmą kartą Kvedlinburgo analuose paminėtas Lietuvos vardas

Tačiau tame pačiame įraše apie Lietuvą parašyta:

Lietuvos (Lituae) vardas pirmą kartą paminėtas Kvedlinburgo analų 1009 m. kovo 9 d. įraše apie šv. Brunono žūtį. Tų pačių žinių (tik neminėdamas Lietuvos vardo) Titmaras Mezeburgietis datuoja 1009 m. vasario 14 d. Pastaroji data patikimesnė, nes Titmaras buvo Brunono giminaitis ir bendramokslis, bendravo su jo tėvu ir greičiausiai būtent jis parašė neišlikusią „Brunono darbų knygą“.

Tai reiškia ,kad 1009 metų Vasario 14 diena – tiksliausia data (tikėkimės ,kad vienuoliai kalendorių turėjo) ,kuria vertėtų pasitikėti kalbant apie Lietuvos vardo paminėjimą. Galėjo koks seimūnas ir paminėti ,kad jeigu ne ta diena ,tai nežinia kada būtume išleidę fejerverkams tiek pinigų. Būtų išvis pilietinis savaitgalis.

Komentarų: 4

  1. Tomas Markauskas Said,

    vasario 18, 2009 @ 23:56

    Ir ką tai turi bendro (išskyrus datą) su valentino diena/meile, jei buvo nužudyta 18 žmonių?

  2. DeVoUr.LTU Said,

    vasario 19, 2009 @ 09:25

    Tomai, šio įrašo esmė buvo, kad niekur nebuvo skelbiama apie šią svarbią datą. Tik kaip paprasta Valentino diena buvo minima.

  3. bzhyk Said,

    vasario 19, 2009 @ 09:46

    Ar ne bus taip, kad kai buvo rašomi Kvedlinburgo analai Europoje buvo naudojamas
    Julijaus kalendorius, o mes gyvename jau pagal Grigalijaus kalendorių? Todėl ir yra dvi datos.

    bzhyk neseniai parašė : 147 gera žinia: kauniečių peliukas Japonijoje

  4. nesakysiu Said,

    vasario 20, 2009 @ 14:28

    Taip ir yra, Tu teisus 😉 Būtent, kad tada buvo naudojamas Julijaus kalendorius, o dabar Grigalijaus, todėl atsirado dvi datos, todėl, tikėkimės, kad ši svarbi data bus paminėta vėliau :)

RSS feed for comments on this post

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos