Darbai su kompu

Kadangi mano staliniui kompiuteriui jau šią vasarą sukaks 3 metai, sugalvojau ,kad pats metas imtis dalių greitinimo – turbinimo (overclock).  Ši idėja kilo ,kai įsirašiau GTA 4.  Pamačiau ,kad reikia dėti visas pastangas ,kad sumažinčiau lag`ą. Dabartinės mano kompiuterio specifikacijos:
CPU: AMD Athlon 64 3800+ (org. – 2.4 Ghz)
VGA: MSI 9600GT 512 MB (650;1625;1800)
RAM: 1,5 GB (512+1024) DDR 400 Mhz
MB:  ASRock S939 SATA2
HDD: 1TB+160GB
Padidinau procesoriaus ir vaizdo plokštės dažnius.
Procesorius. Kuo didesnis dažnis, tuo geriau. Aišku branduolių skaičius taip pat labai svarbus ,tačiau jo nepadidinsi. Kaip didinau megahercus? Pirmiausia įsirašiau Sandra (testavimui) ir Everest (temperatūros stebėjimui). Tada pratestavau procesorių su default dažniu, tada per BIOS (prieš OS krovimasi spaudinėjau F2 , kitur reikia Delete). Perėjau į CPU nustatymus ir didinau FSB dažnį. Jis pasidaugina iš daugiklio (pas manęs 12) ir gaunu procesoriaus dažnį. Kaskart pakėlęs dažnį, tikrindavau spartą su SiSoftware Sandra programa. Kai pasiekiau 2.7 GHz dažnį, per testą ekrane išvydau „mėlynąją mirtį“ ir tada sistema pasileido iš naujo. Man tai baimės nekėlė, tad pakėliau dažnį iki 2.8 GHz. Tada nebepavykdavo net normaliai paleisti sistemos – nebegalėjau net per BIOS sumažinti dažnio. Teko išjungti PC ir palaukti apie 30 min kol pilnai atvės procesorius ir tada kuo greičiausiai ,kol jis neužkaito, sumažinau dažnį iki 2.68 GHz. Internete yra tokių ,kurie su stock vėsinimu turėjo 2.8 GHz dažniu stabiliai veikiant šį procesorių. Problema ta, kad pas manęs ,net ne pilnai toks stock, koks turėtų būti. Iš tikrųjų aš prieš kokius 8 mėnesius turėjau AMD Athlon 64 3200+ procesorių. Jį sugadinęs nusipirkau 3800+, tačiau ,kad būtų pigiau, pirkau modelį be vėsinimo – gryną procesorių be jokių kitų dalių. Rezultatas: turėjau AMD Athlon 64 3800+ procesorių su silpnesnio 3200+ vėsinimu. Tiksliai nežinau ,ar 3200+ ir 3800+ šaldymas skiriasi, bet spėju ,kad stipresniajam buvo įdėtas 5 litais brangesnis ventiliatorius :) . Tada man kilo mintis nusipirkti CPU aušinimą iš interneto ,kuris leistų užkelti dažnį iki 2.8 ar net 2.9 GHz. Bėda ta, kad kainos sukasi apie 100 LTL. Kadangi kaip mokinys ,nuolatinių pajamų neturiu, mečiau šią idėją iš galvos ir pasilikau prie 2.68 GHz. Po savaitės man galvon šovė mintis pakelti dažnį iki 2.7 arba padidinti stabilumą labai lengvu darbeliu – išvalant dulkes. Jų ant ventiliatorių ir aušinimo blokų buvo susikaupę nemažai ,tad jos turėtų porą laipsnių užlaikyti šilumos. Taip ir padariau – išvaliau kompą. Deja rezultatas mane nuliūdino – CPU aušintuvas sulėtėjo per 1000 apsisukimų per minutę (rpm) ,o procesorius to pasekoje pradėjo kaisti apie 3 laipsniais daugiau. Po kelių blue screen`ų teko mažinti dažnį iki 2.65 GHz. Išvada – nereikia valyti kompo.
Overclock: +20 %

Vaizdo plokštė. Nors ji naujausia ir brangiausia detalė mano kompiuteryje ,bet pakelti dažniai neturėtų sumažinti spartos. Todėl savo MSI 9600 GT su 512 MB GDDR3 pakėliau iš 650 MHz Core clock;1625 MHz Shader lock;1800 Memory Clock iki 752;1804;1900. Greitis padidėjo menkai, nes mano procesorius ir operatyvinė atmintis sudaro didelį bottle neck. Temperatūra nukrito laipsniu (didn`t see that coming).
Overclock: +16 %; +11 %; +6 % = +11%

Galėjau dar kelti PCI Express jungties dažnį, bet skaičiau ,kad rizika palydinus su greičio padidėjimu yra per ne lyg didelė – galima sugadinti visą mot. plokštę.

Dar kas man nepatiko – ventiliatorių burzgėjimas. Kažuris vienas iš 4 (CPU,VGA, PSU ir rėmo) ventiliatorių skleidė kažkokius keistus garsus, kurie užgošdavo visų kitų aušintuvų skleidžiamą triukšmą. Tie garsai atsirado po to ,kai pirmą kartą išvaliau kompiuterio vidų (gal aš valyt nemoku?). Po to valymo mano mama nesuprasdavo ar jai 3 metrai nuo kompo sėdint garsiai murkia ant jos kelių katė ,ar įsijungiau kompiuterį. Dėl to triukšmo pradėjau atjunginėti ventiliatorius ir tikrinti ,kuris iš jų skleidžia tuos garsus. Kai paleidau PC , be rėmo aušintuvo ,garsas nepakito. Kai pakeičiau vaizdo plokštę kita, garsas nepakito, kai net (netyčia) įjungiau sistemą be procesoriaus aušintuvo – triukšmas liko tolygus buvusiam. Aišku bandymas be CPU aušintuvo truko tik apie 10 sek. nes rizikavau detale. Liko maitinimo šaltinio didysis ventiliatorius. Pirkti naują PSU su tokia pat ar didesne galia iš interneto kainuotų tik 80 Lt, bet pinigų kompiuteriui išleist daros gaila – jau ir taip 630 Lt į jį per pastaruosius metus sudėjau. Deja nieko šiuo klausimu nepakeitęs, išskyrus pridirbęs kažką su proc. aušintuvu ,kuris dabar sukasi 1000 rpm lėčiau, likau prie tos pačios aušinimo komplektacijos.

Moralas: Nevalykit kompiuterio vidaus. Rimtai.
P.S. Neseniai sulaužiau ausines ir sugadinau monitoriaus įjungimo/išjungimo mygtuką – dabar reikia išjungti su peiliu. 😀

Komentarų: 2

 1. Originalas Said,

  balandžio 19, 2009 @ 19:24

  Ne nuo temperatūros, o nuo voltage stabilumas priklauso.. Pakelk voltage, daugiau dažnis pasikels. Žinoma, nuo voltage atitinkamai daugiau ir kaista CPU. Gali paskaityti http://www.topzone.lt/intel-q6600-g0-36-ghz-spartinimas-turbinimas

  Aišku, AMD sux ant spartinimo, tai stebuklo nereik tikėtis, ypač GTA 4. Su tokiu kompu niekad jo normaliai nepaloši.. 😀

  Originalas neseniai parašė : Intel Q6600 G0 3,6 GHz spartinimas (turbinimas)

 2. dlx Said,

  balandžio 19, 2009 @ 20:18

  į procesoriaus ventiliatorių ateina 3 laidai. pliusas, minusas ir reguliavimui. tai va, pliusą, minusą pijunk nuo +12 V ir tada ventiliatorius pradės suktis maximaliu greičiu… padidės garsas, bet padidės ir aušinimas

RSS feed for comments on this post

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos